понеділок, 14 лютого 2022 р.

ПРИНЦИПИ ВИЖИВАННЯ (надзвичайних ситуаціях)

 


O.Biletska
O.Biletska







Серед принципів виживання є чотири фундаментальні основи:

  • Образ мислення
  • Тактика
  • Навички
  • Спорядження

Саме в такому порядку, бо правильне позиціонування цих основ є запорукою вашої безпеки.

 


ОБРАЗ МИСЛЕННЯ

Перше що потрібно знати , що таке неправильний образ мислення. “Зі мною цього не станеться, мені це не потрібно, це зайве” – типові приклади неправильного образу мислення.

Постійна готовність , відпрацювання можливих сценаріїв у кризових ситуаціях –  правильний образ мислення. Застібнутий ремінь безпеки. Вивчений план евакуації. ПРАЦЮЮЧИЙ вогнегасник та укомплектована аптечка. Тому наприклад, якщо  ви носите з собою ніж, ви повинні знати, вміти та не боятись його використовувати. Аналогічно з іншими засобами захисту. Носити не заряджений пістолет або рушницю для самооборони – типова помилка, що коштувала багатьом людям життя. І це світова статистика.

ТАКТИКА

Це сукупність дій необхідних для виконання конкретного проміжного завдання. Простіше кажучи набір кроків для досягнення визначених цілей. в нашому випадку ціль – особиста безпека. Банальний приклад: ви бачите групу агресивно налаштованих молодиків, і для уникнення небезпеки ви виходите з їх поля зору (переходите дорогу, пірнаєте у провулок, прискорюєте крок). Інший приклад – якщо зіткнення не уникнути , ви готуєтесь до нього (правильний образ мислення) перекладаєте ніж в руку, знімаєте пістолет з запобіжника, плануєте “перший удар” тощо. Важливо розуміти що ваша тактика повинна бути чіткою, відпрацьованою та зручною для вас. Тому потрібно спершу правильно вибудувати образ мислення і не коливатися у момент коли потрібно діяти. Кожна секунда у критичній ситуації повинна бути використана для активних дій, а не для осмислення причин, наслідків та юридичної відповідальності. Тактика логічно витікає з вашого образу мислення. Якщо ви правильно думаєте то діяти будете також правильно.

 


НАВИЧКИ

Це набір ваших знань та умінь, які ви можете використовувати ефективно, не залежно від умов. Відповідно, якщо у вас немає необхідних навичок – їх треба здобути. У питаннях виживання це :

  • Навички рукопашного бою.
  • Вміння стріляти.
  • Обеззброююча дипломатія (вміння уникати конфлікту, навіть коли він неминучий).
  • Навички автономного виживання.
  • Навички ремонту, водіння та інші прикладні вміння.

Навички йдуть після образу мислення та тактики по важливості. Бо неважливо, як добре ви вмієте битися, коли на вас нападають озброєні люди, від яких ви повинні були і могли б утекти, але цього не зробили. Правильні навички не врятують від неправильного образу мислення.

 


СПОРЯДЖЕННЯ

Це предмети та засоби, що допомагають вам виживати. Саме допомагають, бо виживаєте ВИ. Розповсюджена помилка – ставити спорядження вище за образ мислення, тактику та навички. Спорядження без вас –  просто дорогий брухт. Воно не врятує вас від ваших тактичних помилок. Але спорядження при правильному образі мислення, тактиці та навичках суттєво збільшить ваші шанси на виживання. Приклад: та сама компанія агресивних молодиків, темна вулиця, ви маєте з собою ЗБРОЮ, якою ви вмієте користуватися. Припустимо, що конфлікт з ними неминучий. Ваші ПРАВИЛЬНІ дії: непомітно тримати зброю напоготові; бути готовим її застосувати, без коливань застосувати її. В такій ситуації необхідно підготувати план відходу. Не давайте вашому спорядженню переважити образ мислення і тактику.

 

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ САМОЗАХИСТУ

Нижче представлені принципи самозахисту в їх остаточному вигляді, що були сформовані Джефом Купером в його книжці “Принципи особистого самозахисту”.

  • Пильність
  • Рішучість
  • Агресивність
  • Швидкість
  • Холоднокровність/Чіткість дій
  • Жорстокість
  • Несподіваність

Коротко про кожен з них:
Пильність.

Необхідно завжди бути пильним, спостерігати за середовищем навколо вас, помічати незвичності у поведінці людей. Ви повинні знати що знаходиться у вас з боків та за спиною, бути готовим до несподіванок.
Використовуйте віддзеркалюючи поверхні для огляду простору за вами, слідкуйте за середовищем, не відчиняйте двері незнайомцям, завжди перевіряйте документи у представників будь-яких служб, не дозволяйте нікому на вулиці торкатись вас. Треба розуміти, що підозрілі речі можуть бути сигналом до дії. Незнайомий автомобіль, що довго стоїть біля вашого дому, сумка, залишена в людному місці без нагляду. Сподівайтесь на краще, але будьте готові до гіршого.
Наприклад, як військові так і цивільні що тривалий час перебувають у зоні бойових дій свідомо очікують обстрілу та примічають імовірні укриття на випадок небезпеки.

 

За даними кримінальної статистики більшість жертв у момент нападу були заскочені зненацька. Будьте готові ПОСТІЙНО, будьте УВАЖНІ.

 

Рішучість

У випадку загрози вашому життю важливо бути рішучим. Немає часу на роздуми, балачки “А що коли…?” і т.д. Важливо тільки одне. ВАШЕ ЖИТТЯ.
Здатність швидко приймати раціональні рішення часто не є звичною для пересічного громадянина, проте цю здатність необхідно постійно розвивати.

Не дозволяйте сумнівам переважати над здоровим глуздом. Правильна реакція на напад – рішуча контратака. Не думайте про питання юридичної відповідальності, не вагайтесь, не втрачайте часу, будьте рішучими.

 

Агресивність

У ситуації коли ви боретеся за власне життя, коли ви перейшли до рішучих дій, необхідно діяти на упередження. Найкращий самозахист – вибухова контратака. Числова перевага нападника ніколи не є гарантією його перемоги. Зазвичай нападник, (навіть сильний та переважаючий числом) не очікує агресії та супротиву з боку об’єкту нападу. Підтвердженням цьому є чисельні приклади у дикій природі. Наприклад: крихітна росомаха відганяє цілу зграю вовків від їх здобичі, на яку вони полювали кілька діб. Агресивність дає моральну перевагу у будь-якій сутичці, не важливо, це захист чи напад. І самий по собі факт того що нападник не очікує від своєї жертви агресії вже як правило, збиває його з пантелику.

Але як виховати в собі агресивну реакцію? Дуже просто. Почитайте новини. Яке мають право негідники нападати на безвинних громадян, проявляти насилля проти вас, чи ваших близьких? Хто дав їм це право? Нормальна реакція на це – гнів. Керуйте своїм гнівом. Використовуйте його як інструмент боротьби з несправедливістю. Не давайте страху переважати над вами в критичній ситуації.

Гнівайтесь, будьте агресивними.

 

Швидкість

Кожна сутичка це маленька війна. А як відомо, тільки блискавична війна є переможною. Довготривалі конфлікти лише виснажують сторони, і в результаті жодна з них не одержує перемогу. Цей принцип гарно ілюструє приказка: “Зробіть з противником те, що він бажає зробить з вами, але швидше за нього”
В момент, коли ви усвідомили, що нападник збирається нанести вам серйозну шкоду ви повинні діяти настільки швидко, наскільки зможете. Якщо він вистрілив у вас, ви повинні знищити його до того, як він вистрілить ще раз. Пам’ятайте, що ставка – ваше життя.  .

Якщо ж він вам тільки погрожує – ви ще маєте перевагу в часі. У самозахисті відсутнє поняття “правила гри”. Будьте швидкими, будьте підступними. Лише той бій нечесний, який ви програли. ВИ маєте задавати темп. Якщо ви стали об’єктом нападу – не зволікайте, час грає проти вас. Будьте несподіваними. Будьте швидкими. Швидкість – ваш порятунок і перевага.

 

Холоднокровність/Чіткість дій

Не дозволяйте емоціям заволодіти вашим розумом. Залишайтесь холоднокровними, не втрачайте чіткості дій, у випадку якщо ви захищаєтесь з використанням зброї. Гнів має сенс до тих пір, поки не заважає самоконтролю. Не варто імпровізувати. Якщо ви наносите удари, робіть це точно і правильно. Не витрачайте сил на марні дії.

Якщо вам доведеться стріляти – стріляйте точно, не витрачайте даремно боєприпаси.
Жорстокість

У випадку якщо противник уже скоїв напад – вас не повинні стримувати будь-які морально-етичні рамки. Він вже їх порушив і не заслуговує на жодні виправдання. Його необхідно зупинити за будь-яку ціну. Ваше життя важливіше за життя нападника, це єдине що має вас хвилювати. Нехай за своє життя переживає нападник. Задача №1  –  Вижити. За будь яку ціну. звісно, не потрібно впадати в крайності. Немає необхідності добивати вже зупиненого нападника.
Будьте жорстокими. Будьте суворими і безкомпромісними. Будьте безжалісними.

 

Несподіваність

В самозахисті несподіваність дуже суперечливе поняття, зазвичай це ознака нападу. Проте можна бути неочікуваним у своїх діях для нападника, щоб збити противника з пантелику. Це працює не тільки у разі активної сутички, де несподіваність тісно пов’язана зі швидкістю та агресивністю, а й у разі “статичного” конфлікту, на кшталт пограбування. Наприклад, коли охоронець банку питає грабіжника про деталі його біографії чи цікавиться формою перепустки, яку йому необхідно отримати щоб пройти до сховища. Це як мінімум допомагає виграти час.
Здивуйте нападника, будьте неочікуваним.

Немає коментарів:

Дописати коментар