Архів блогу

Translate

четвер, 13 липня 2017 р.

У вашій пам'яті є кнопка ВИДАЛИТИ. Ось як її натискати!До біса дитячі травми!

Повторення : чим більше тренуєшся в грі на піаніно, іноземною мовою або жонглюванні, тим міцніше ця діяльність закріплюється в мозку.

Вченим це давно відомо. Однак в останні роки дослідження виявили другу частину цієї істини: щоб чогось як слід навчитися, потрібно в першу чергу вміти забувати.

Саме процес забування - тобто руйнування старих нейронних зв'язків - дозволяє мозку освоювати нове. Це називається «синаптическим прунінгом».


Ось як це працює:

Уявіть собі, що ваш мозок - це сад, тільки замість квітів, фруктів і овочів в ньому ростуть синаптичні зв'язки між нейронами. Саме по цим зв'язкам переміщаються нейромедіатори типу дофаміну, серотоніну і т. інше.

Так звані гліальні клітини - це садівники мозку, які прискорюють передачу сигналів між нейронами. Але інші гліальні клітини зайняті прибиранням: вони висапують бур'яни, знищують паразитів, підмітають опале листя.
Ці прибиральники називаються мікрогліальними клітинами. Вони обрізають зайві синаптичні зв'язки.

Вчені до цих пір сперечаються про те, як саме мікрогліальні клітини вирішують, що потрібно відрізати один зв'язок, але залишити в спокої інший. Судячи з усього, зв'язки які підлягають відрізанню, позначаються спеціальним білком.

Ця обрізка зв'язків і називається синаптическим прунінгом. Таким чином мозок фізично звільняє місце для формування нових зв'язків, які дозволяють нам оволодівати новими знаннями.

Ось чому таким важливим є сон:

У вас коли-не будь бувало таке відчуття, ніби ваша голова переповнена, особливо при освоєнні якихось нових знань або навичок? Швидше за все, так воно і було!

Коли ви дізнаєтеся багато нового, ваш мозок утворює нові зв'язки, але це неміцні, нетривалі зв'язки. Мозку незабаром буде потрібно їх обрізати і створити нові, більш ефективні і прямі.

Це відбувається, коли ми спимо.

Коли ви спите, клітини мозку стискаються до 60% свого «денного» обсягу, поступаючись місцем гліальні садівникам. Ті приходять, щоб обрізати зайві синапси.

Знаєте це почуття, коли добре виспишся і прокидаєшся з ранку з ясною головою? Це наслідок синаптического прунінга!

Це приблизно як запустити дефрагментацію диска на комп'ютері.

Але як контролювати, що видаляється з мозку, а що залишається?

Які ж синаптичні зв'язки позначаються на видалення? Ті, якими ви не користуєтеся.

Ті, якими ви користуєтеся, отримують полив і догляд. Тому стежте за своїми думками.

Якщо ви витратите дуже багато часу на прочитання форумів, присвячених «Грі престолів», і занадто мало - на роботу, вгадайте, які синапси будуть позначені на видалення?

Якщо ви посварилися з кимось на роботі і витрачаєте весь час, щоб придумати, як би краще помститися суперникові, ви будете синаптичної суперзіркою помсти, але не найуспішнішим співробітником.

Перемагає той, на чому ви зосереджені! Ви буквально конструюєте власний мозок, коли вирішуєте, чому приділяти більше уваги.

Звичайно, ви не можете контролювати все, що відбувається з вами протягом дня, але зате можете контролювати свою реакцію на те, що відбувається. Точніше, ви можете вибирати, на що реагувати, а на що - ні, формуючи відповідні нейронні зв'язки.
Фокусуйтеся не на тому, що вам заважає, а на тому, що вас розвиває. Замініть фантазії про нездійсненних речей медитаціями. Звільніть свій розум.

Коротше кажучи, привчіть себе не думати про погане і даремне. Просто не приділяйте цього часу і уваги - і побачите, наскільки покращиться ваша пам'ять!

Повірте, позитивний результат не змусить себе довго чекати!

Джерело

переклад укр. мовою О. Білецька

Немає коментарів:

Дописати коментар